Zastosowanie amarantusa w kuchni

Jeśli chodzi o rośliny, które są uprawiane od najdawniejszych czasów w naszej cywilizacji, to należy wymienić na pewno amarantus. Inna nazwa to szarłat, a bardzo często występuje sformułowanie, że jest to zboże XXI wieku. Roślina pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie była znana aż 4000 lat temu. Była stałym punktem w jadłospisie Inków, Azteków oraz Majów. Wg ich wierzeń, jej spożywanie gwarantowało dużą siłę oraz odwagę. Na stary kontynent trafił w XVI wieku, a teraz jest odkrywany na nowo.

Rośliny, które warto jeść

Oczywiście ma wiele odmian, ale obecnie popularnością będą się cieszyć jasnobrązowe drobne ziarna, które mają smak zbliżony do orzechów. Bardzo często roślinę określa się jako „pseudozboże”, a warto też wskazać, że nie będzie zawierać glutenu. Jest więc idealnym rozwiązaniem dla osób, które cierpią na dolegliwości alergiczne. Oczywiście, jeżeli już decydujemy się na to, aby zakupić taki suplement diety, to warto też dowiedzieć się, jak ugotować amarantus. Jest przecież wiele sposobów.

Co można zrobić z amarantusa?

Zastosowanie tej rośliny będzie rzeczywiście niezwykle szerokie. Doskonale będzie się sprawdzać wtedy, gdy chcemy przygotować na przykład słodkie wypieki. Bardzo często ma zastosowanie w przypadku pieczenia bułek, chleba, ciasteczek, naleśników i gofrów. Okazuje się, że na bazie tego produktu można również zrobić makaron. Coraz częściej też pojawia się w przepisach na przygotowanie błyskawicznego śniadania. Z powodzeniem może zastąpić popularne płatki owsiane. Doskonale będzie się łączyć z mlekiem, jogurtem albo maślanką. Jeżeli więc zastanawiamy się, jak ugotować amarantus, to mamy tu 2 podstawowe metody. W pierwszym wariancie gotujemy wodę, solimy i dodajemy amarantus do wrzątku. Potem gotujemy ziarno pod przykryciem około 20 minut. Drugi scenariusz przewiduje zalanie ziaren wodą, gdy zaczyna się gotować. Gdy pojawia się wrzenie, to czekamy 20 minut. Metody są więc zbliżone, a najważniejsze, żeby ziarna straciły twardość i wchłonęły wodę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *